Wczytuję dane...

Co zabrać nad wodę, aby dziecko było bezpieczne?

Co zabrać nad wodę, aby dziecko było bezpieczne?

Wybierasz się z dziećmi nad jezioro albo nad morze? Do torby spakowałaś już krem przeciwsłoneczny z dobrym filtrem, dmuchaną piłkę, zabawki do budowania piaskowego zamku i wodę do picia. Znajdź jeszcze miejsce na dmuchane koło albo rękawki do pływania. Miej zawsze pod kontrolą pełne bezpieczeństwo Twoich dzieci!

Hop przez fale! - jak chronić najmłodsze dzieci podczas pobytu nad wodą?

Dzieci uwielbiają zabawy w wodzie i to od najmłodszych lat. Zanim jeszcze opanują technikę pieska czy żabki, znajdują tysiąc innych sposobów na spędzenie czasu w wodzie. Skakanie przez fale, pryskanie wodą czy sterowanie wielkim statkiem – to tylko niektóre z nich. Dziecko myśli tylko o zabawie, ale Ty musisz myśleć jeszcze o jego bezpieczeństwie. I nawet jeśli wybrałaś się nad jezioro, gdzie znajduje się wydzielona strefa dla mniejszych dzieci bądź przebywasz w płytszym basenie, to bez odpowiednich akcesoriów, może dojść do tragedii. Dzieci mają różne pomysły i co ważniejsze nie oceniają tak dobrze ryzyka i ewentualnych zagrożeń. Dlatego, jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze pływać, koniecznie nawet na basen zabierz ze sobą rękawki i koła do pływania. Rękawki przydadzą się szczególnie dla tych mniejszych pływaków, nawet w bardzo płytkim brodziku, a bezwzględnie miej je ze sobą nad morzem, gdzie zdradliwe fale mogą przewrócić czy wciągnąć pod wodę Twoje dziecko. Pamiętaj jednak, by za każdym razem, kiedy Twoje dziecko wychodzi z wody, zaraz ściągnąć takie rękawki. Podczas budowania zamku czy rzucania piłką na plaży, piasek będzie dostawał się również pod rękawki i niezwykle drażnił wyschniętą już skórę. Wtedy ściąganie rękawków będzie nie tylko trudne, ale i bolesne dla dziecka. Najlepiej więc zrobić to zaraz po wyjściu z wody.

Koła i pontony – harce dla starszych dzieci

Dla starszych dzieci rękawki nie zdadzą już egzaminu. Nie utrzymają dziecka na powierzchni wody. Dlatego jeśli Twoje dziecko w wieku 6 – 7 lat nie potrafi jeszcze pływać, to nad wodę zabierz ze sobą koło do pływania, makaron albo kamizelki z pianki. Dzieci lubią zabawy z dmuchanym kołem w wodzie. Mogą się położyć na nim na plecach i relaksować się w wodzie, mogą organizować zawody, kto dalej rzuci kołem albo skakać do niego. Przy takich zabawach konieczne musisz być gdzieś w pobliżu. Koło to również świetny pomysł dla młodszych dzieci. Tu jednak stosuj dwie formy bezpieczeństwa i nie zapominaj o rękawkach. Jeśli dziecko wyślizgnie się z koła, wciąż będzie chronione przez rękawki do pływania.

Na jeziorze czy w większym basenie, Twoje dziecko może bawić się również z pontonem. Tu jednak Twoja czujność powinna być na najwyższym poziomie. Jeśli ponton się przewróci, bądź dziecko przy utracie równowagi, wypadnie do wody, to w ataku paniki do tragedii może dojść nawet na płytszej wodzie. Dlatego jeśli Twoje dziecko nie potrafi pływać, bądź obok, albo zapewnij mu dodatkową ochronę – kamizelka albo dmuchane rękawki.

Skoki do wody! – ulubione zabawy naszych dzieci

Wszystko, co wywołuje przerażenie i wielki strach w oczach rodziców, niezmiernie cieszy dzieci. Skakanie do wody, nurkowanie, skakanie przez fale. To są te momenty, które cechują szczęśliwe dzieciństwo. Nie bądź tym rodzicem, który przerywa najpiękniejsze zabawy, kategorycznie żądając, by dzieci wyszły z wody. Zapewnij dzieciom warunki, w których Ty będziesz spokojna, a one bardzo szczęśliwe. Rękawki czy kamizelki z pianki pozwolą dzieciom szaleć bez końca, skakać do wody, wynurzać się i nurkować. Musisz jednak uważać, by rękawki było cały odpowiednio napompowane. Nie zostawaj też na kocu, kiedy Twoje dzieci szaleją w wodzie. Na czytanie książki czy rozmowę z przyjaciółką znajdź czas, kiedy Twoje dzieci budują zamki z piasku.

Od kiedy uczyć dziecko pływać?

Wycieczka nad jezioro czy na miejski basen może być świetną okazją do nauki pływania. Już pięciolatki można uczyć pierwszych technik pływania. To jednak już nie są tylko harce w wodzie. Wymagasz od dziecka koordynacji ruchów i utrzymywania główki nad powierzchnią wody, dlatego również potrzebujesz fachowego wsparcia. Na początek wybierz rękawki do pływania i deskę z pianki. Małe dzieci więcej się bawią niż uczą, dlatego nauka potrwa dłużej. Z kolei starsze dzieci muszą już pokonywać strach. Musisz więc wyczuć ten właściwy moment i jeśli Twoje dziecko chętnie bawi się w wodzie, ucz je pływać od najmłodszych lat. Możesz zapisać je na kurs pływania, wtedy będziesz mieć pewność, że pod czujnym okiem instruktora, bardzo dobrze opanuje technikę pływania.

Gdzie z dzieckiem nad wodę?

Bezpieczeństwo Twoich dzieci zależne jest również od tego, gdzie się wybierzecie.

Zdecydowanie więc:

  • wybieraj tylko strzeżone plaże – w sytuacji zagrożenia, masz pewność, że na plaży czy basenie znajduje się ratownik, który Wam udzieli fachowej pomocy,

  • jeśli Twoje dziecko nie potrafi pływać, korzystaj ze stref wydzielonych dla mniejszych dzieci bądź płytszych basenów,

  • nie zostawiaj dziecka samego w wodzie nawet na chwilę,

  • jeśli jesteś nad morzem i widzisz czerwoną flagę – nie wchodź do wody. Ze względu na niekorzystne warunki obowiązuje wtedy zakaz pływania,

  • nad morzem uważaj na wysokie fale i zawsze sprawdzaj poziom głębokości wody.

Spędzaj cudowne chwile ze swoimi dziećmi nad wodą i dbaj o to, by ich zabawa była tak samo fantastyczna, jak i bezpieczna.