Wczytuję dane...

Kontrastowe czarno-białe czy kolorowe - jaki jest Wasz wybór wśród zabawek dla niemowląt?

Kontrastowe czarno-białe czy kolorowe - jaki jest Wasz wybór wśród zabawek dla niemowląt?

Świat dziecka zwyczajnie musi być kolorowy. Czarno – białe zabawki? Są strasznie nudne i poważne! Tymczasem właśnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, warto stawiać przede wszystkim na kontrast i na tę nudną biel i poważną czerń. Dlaczego?

Na paletę barw czas przyjdzie później?

Od kilku lat panuje moda na czarno – białe, kontrastowe zabawki dla małych dzieci. Choć takie wydają się nudne i wręcz drażniące, to według lekarzy są właśnie idealne dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Dlaczego? Ponieważ dzieci zaraz po urodzeniu, spoglądają na świat nieco inaczej. Nie dostrzegają tych wszystkich pięknych, pastelowych czy delikatnych kolorów, a zwracają uwagę właśnie na kontrasty. Dlatego według lekarzy pediatrów, położnych czy psychologów do szóstego miesiąca życia dziecko powinien otaczać przede wszystkim czarno – biały świat. I nie ma z tym żadnego problemu. W sklepie znajdziesz np. książeczki z czarno – białymi obrazkami, sensoryczne zabawki a nawet maty, które również będą odpowiednio działały na neurony u dziecka. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób stymulujesz jego wzrok i zapewniasz mu prawidłowy rozwój.

Wszystkie zabawki muszą być czarno – białe?

Pierwszy obraz, jaki maluszek widzi po narodzeniu z pewnością jest mocno zamazany. Dzieci bowiem widzą na początku bardzo niewyraźnie. Po jakimś czasie ostrzejsze stają się dla nich kontury i kształty, ale wciąż nie rozpoznaje jeszcze wszystkich kolorów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór kontrastowych zabawek. To jednak nie oznacza, że teraz różowe koniki i zielone misie wyrzucamy z pokoju, a wieża z kolorowych klocków do pierwszego roku życia dziecka, musi kurzyć się na strychu. Jednak dlatego, że uwaga dziecka koncentrować się będzie na kontrastowych kolorach, warto zakupić np. książeczki w czarno – białych kolorach. Ten czas, kiedy wzrok dziecka ewoluuje i zaczyna przyzwyczajać się również do innych kolorów szybko bowiem mija. Wiadomo natomiast, że jak większość rodziców, pewnie i Ty kupujesz takie zabawki, które będą bawić i cieszyć nieco dłużej. Np. książeczki, które szeleszczą i wydają różne dźwięki, posłużą przynajmniej przez jeden rok, a może i dłużej. Dziecko może się z nimi uczyć pierwszych wyrazów, kształtów i znaczeń. Te książeczki nie muszą być więc czarno – białe. Dobrze jednak, jeśli są kontrastowe.

Maty edukacyjne – w jakim kolorze?

Młode mamy uwielbiają maty edukacyjne. Można je zabrać na weekend do teściów, do koleżanki na kawę i rozłożyć w domu np. w kuchni, podczas gotowania obiadu. Taka mata też powinna być w kontrastowym kolorze? Niektóre mamy zdecydowanie są za takim wyborem. Zalecają, by dziecko kłaść np. na wielkiej czarno – białej szachownicy z różnymi obrazkami. Czy jednak rzeczywiście to jest dobry pomysł? Wzrok dzieci ewoluuje przecież już na etapie trzeciego – czwartego miesiąca życia. I wtedy dzieci dostrzegają też inne kolory. Być może więc lepiej kupić kolorową matę z dodatkiem kontrastowych bądź czarno – białych elementów? Z produktów Fisher Price można wybrać np. matę, która na pałąku umieszczone ma światełka. Takie bodźce również dobrze rozwijają sensorykę dziecięcą. Możesz tam dodać kilka kontrastowych zabawek bądź na matę w pierwszych miesiącach położyć czarno – biały kocyk. Dobrym rozwiązaniem jest też kolorowa mata ale z czarno – białym pałąkiem. Kiedy dziecko leży, jego wzrok skierowany jest na biało - czarne obrazki. Kiedy zaczyna się przewracać i będzie mogło dostrzegać również inne kolory na macie.

Czarno – białe przytulanki?

Wszystko znajdziesz, a więc i czarno – białe ośmiornice, misie czy króliki. Pamiętaj jednak, że dziecko przyzwyczaja się do swojego ulubionego misia i rośnie razem z nim. W tym przypadku nie kieruj się jedynie rozwojem jego wzroku. Przytulanki jak sama nazwa wskazuje są do tulenia. Tutaj ważniejsze mogą być np. długie uszy królika, które maluszek może ściskać, ciągnąć czy gryźć. Pluszaki mogą świecić, śpiewać, mówić czy śmiać się. I w tym przypadku to jest ważniejsze. Dlatego o ile książeczki, czy maty edukacyjne powinny być czarno – białe, albo przynajmniej kontrastowe, to pluszaki niech będą nawet w pastelach. Ważny, by były miękkie, przyjemne w dotyku i zapewniały dziecku zabawę oraz poczucie bezpieczeństwa.

Co zawiesić w wózku?

Kolorowe zawieszki są również obowiązkowym wyposażeniem każdego wózka. Np. drewniane korale, które dziecko może chwycić czy gryźć w trakcie jazdy. Dyndające pozytywki, które umilają podróż muzyką, ale znajdują się w zasięgu wzroku malca, czy pluszowy krokodylek, który wydaje dźwięki, można go złapać do rączki a nawet przytulić. Tu wiele mam niekoniecznie wybiera kontrast albo czerń i bel. Muzyka wystarczająco animuje Maleństwo, by wyciągnąć rękę w kierunku zabawki. Zabawki do wózka zazwyczaj kupujemy na dłużej. Dlatego jeśli coś przyciąga Twój wzrok i uważasz to za fajne i odpowiednie dla Twojego dziecka, to nie przejmuj się, że akurat słonik jest niebieski albo żyrafa pomarańczowa. Nie wszystko przecież w otoczeniu Twojego dziecka musi być czarno – białe bądź kontrastowe.