Wczytuję dane...

Jaka piłka będzie najlepsza dla 3 latka?

Jaka piłka będzie najlepsza dla 3 latka?

Piłka w domu – pozwolić czy zakazać?

Szalone zabawy w domu sprawiają radość dzieciom, ale mogą być problemem dla wielu rodziców. Dzieci nie zawsze bowiem rozumieją, że mieszkający na dole sąsiad, właśnie wrócił z pracy i chce zwyczajnie odpocząć, a odbijana od podłogi czy ściany piłka, przeszkadza mu w tym. Dzieci też niekoniecznie widzą problem albo nieszczęście w zbitym wazonie, czy zrzuconym kwiatku. Zabawa z piłką może być jednak zarówno fantastyczna, jak i bezpieczna. Wystarczy, że kupisz:

  • miękkie,

  • tekstylne,

  • gumowe,

  • czy dmuchane piłki.

To rozsądne wyjście, ponieważ małe dzieci nie mają aż tyle siły, by np. tekstylną czy dmuchaną piłką zamienić Twoje mieszkanie w pobojowisko. W zabawie z osobą dorosłą, np. z dziadkiem w deszczowe popołudnie, świetnie sprawdzi się i taka gumowa piłka.

W sklepach znajdziesz piłki sensoryczne, np. świecące czy z dźwiękiem. To piłki, które aktywują myślenie i pobudzają wyobraźnię dziecka. Idealne będą na plac zabaw, do ogrodu, ale i do domu.

Jak bawić się z 3 latkiem w domu? Możesz np. ustawić butelki po wodzie mineralnej (mniejsze o objętości 1 litra, albo większe ale częściowo wypełnione piaskiem dla lepszego obciążenia) i zagrać z dzieckiem w kręgle. Możesz wykorzystać hula hop albo większą miskę, by rzucać do celu. Im szybciej Maluszek zacznie bawić się z piłką, tym będzie mieć lepszą koordynację.

Gumowe piłki – kolorowy świat naszych dzieci

Minie trochę czasu, zanim Twoje dziecko założy trampki prawdziwego piłkarza bądź wykona pierwszy rzut do kosza za 5 punktów. Wcześniej jednak będzie ochoczo trenować z gumowymi piłkami. Taka piłka musi znaleźć się więc w baseniku, bo przecież dzieci uwielbiają chlapać się w wodzie. Urozmaici harce na trampolinie i z pewnością pobudzi wyobraźnię na placu zabaw. Gumowe piłki są lekkie, a więc niezwykle poręczne, nawet dla takiego mniejszego dziecka. Kolorowe obrazki cieszą oko i animują do wspólnej zabawy. Możesz wypróbować piłkę zmyłkę, która wyciągnie na długie godziny dziecko do ogrodu czy do zabawy na trawie. Możesz kupić trikopiłkę, którą dzieci chętnie wymieniają na swoje pluszowe misie, w trakcie długiej podróży. Dziecko będzie mogło rzucać, łapać, ale i ugniatać, jak plastelinę.

Zastanawiasz się, kiedy kupić piłkę skaczącą?

Tak możesz również taką piłkę kupić dla 3 – latka. Dzieci lubią się bawić w pasikoniki, które skaczą, np. w takt ulubionej muzyki. Owszem, starsze dzieci skaczą wyżej i potrafią lepiej utrzymać równowagę. Trzylatek może bowiem nie dosięgać stopami podłogi. Trudno będzie mu wtedy skakać. Skacząca piłka z uchwytami to jednak mimo wszystko dobry sprawdzian dla malucha. Dzieci potrzebują też wyzwań. Jeśli Ty, jako rodzic do wszystkiego podchodzisz, zachowawczo – również tak samo podejdzie Twoje dziecko. Jeśli jednak pokażesz mu coś ze świata starszych dzieci, to z pewnością będzie chciało spróbować i ćwiczyć. Przewracanie się z piłką, turlanie się z nią czy kładzenie się na niej – może dziecku dostarczyć bardzo fajnych wrażeń i rewelacyjnej zabawy. Skacząca piłka jest dobra na ogród, jak i do domu – tu jednak uwaga. Hałas skaczących pasikoników może być drażniący dla sąsiadów.

Dmuchane czy gumowe piki dla 3 latka?

Na wakacyjny wyjazd rodzice chętnie kupują piłki dmuchane. Nie zajmują dużo miejsca w bagażniku, są natomiast lekkie i małe, zmieszczą się więc do plecaka, a po dotarciu na plażę, szybko można je nadmuchać. W wodzie, na ogrodzie, ale i w domu zapewniają świetną zabawę. Średnio jednak cieszy, kiedy ucieka powietrze albo kiedy pies znajomych chwyci w zęby i przegryzie. Nie jest tak wytrzymała i trwała, jak piłka gumowa.

Piłka dmuchana również nieco ogranicza pole do zabawy. Można nią podrzucać, ale trudniej podbijać ją, strzelać bramki czy nawet zagrać w kręgle. 3 latek polubi jednak tak samo gumową jak i dmuchaną piłkę. Jeśli więc masz za mało miejsca w bagażniku – zapakuj piłkę dmuchaną, ale na wszelki wypadek, weź dwie. Jeśli Twoje dziecko podrzuca piłką, odbija nią i chętnie gra z Tobą w kręgle – pomyśl o gumowej.

Zabawy 3 latka z piłką

Rzucanie do celu, wcześniej już wspomniana gra w kręgle czy podrzucanie piłki – to zabawy, w które Twoje dziecko zagra chętnie z Tobą czy ze starszym rodzeństwem. Przygodę zacznij od tych szmacianych czy bardzo miękkich piłek. To dobry start w zabawach z piłką. Piłka tekstylna jest miękka i bardzo bezpieczna, a dzieci przecież nie od razu potrafią łapać piłki.

Te kolorowe piłki natomiast wspaniale działają na wyobraźnię dziecka. Obrazki, wypustki czy dźwięki – pobudzą Twoje dziecko do różnych ciekawych pomysłów i zaproszą do ruchowej zabawy. Duże gumowe piłki pozwalają również opanować technikę łapania i rzucania, a dla małych chłopców to też pierwszy trening na boisku.