Wczytuję dane...

Warcaby - jedna z najstarszych i najpopolarniejszych gier planszowych

Warcaby - jedna z najstarszych i najpopolarniejszych gier planszowych

Plansza w Warcabach przeważnie składa się z 64 czarno-białych pól, na których walczą ze sobą dwaj przeciwnicy. Jeden z nich ma do dyspozycji 12 białych pionków, a drugi – 12 czarnych. Wygrywa ta osoba, która zbije wszystkie pionki przeciwnika albo uniemożliwi mu dalsze wykonywanie prawidłowych ruchów na planszy.

Warcaby dla dzieci

Często rodzice zastanawiają się, w jakim wieku dziecko może zacząć grać w warcaby i kiedy rozpocząć naukę, aby malucha nie zniechęcić. Gra wielu osobom może wydawać się skomplikowana i niełatwa do wytłumaczenia. Obowiązuje w niej wiele reguł, a po planszy należy poruszać się w ściśle określony sposób. Jednak wbrew wszelkim obawom warcaby są idealną grą dla dzieci, a naukę można zacząć, gdy maluch ma 3-4 lata. W tym wieku nauka przez zabawę jest kluczem do sukcesu. Jest to bardzo dobry moment, aby pokazać dziecku pionki i nauczyć je jak można się nimi poruszać po planszy. Istnieje wiele zabaw, które jednocześnie zachęcają dziecko do ćwiczeń i sprawiają, że gra staje się dla niego rozrywką. Pozwalają one utrzymać zainteresowanie malucha, dzięki czemu później będzie chciał uczyć się coraz bardziej zaawansowanych rzeczy. Czasami na pytanie, w jakim wieku zacząć uczyć dziecko gry w warcaby, pomagają odpowiedzieć przedszkola. Wiele placówek ma w swojej ofercie zajęcia warcabowe lub szachowe, na których dzieci uczą się grać. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że dziecko ma okazję uczyć się w profesjonalnych warunkach, jednocześnie spędzając czas na zabawie z rówieśnikami.

Jakie są korzyści z gry w warcaby?

Warcaby to gra, która ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka. Nie tylko uczy logicznego myślenia, lecz także poprawia koncentrację i pozwala trenować pamięć. Warcaby dla dzieci są doskonałą okazją do nauki myślenia strategicznego oraz umiejętności zmieniania swoich planów w zależności od ruchów przeciwnika. W trakcie gry dziecko uczy się także zdrowej rywalizacji i cierpliwego dążenia do celu. Gra z rówieśnikami z pewnością zmotywuje młodego warcabistę do doskonalenia swoich umiejętności i uczenia się nowych ruchów i strategii. Jednak warcaby są grą idealną nie tylko dla dzieci. Do zabawy mogą przyłączyć się także dorośli. W warcaby można grać również w domu i wtedy rodzice czy dziadkowie mają okazję, żeby włączyć się do zabawy. Niektórzy mogą się martwić tym, że nie potrafią grać albo już nie pamiętają, jak to się robi. Jednak brak umiejętności nie jest przeszkodą. Rodzic może się uczyć grać razem z dzieckiem, a wspólna nauka może stać się początkiem wspólnej pasji.

Warcaby, a może szachy?

Warcaby często są początkiem zaciekawienia dziecka grami strategiczno-planszowymi. Dla wielu osób następnym krokiem są szachy. Mimo że gra się w nie na takiej samej planszy, rządzą się całkiem innymi prawami. Szachy są trochę bardziej wymagające, gdyż poza pionkami pojawiają się takie figury jak hetman, goniec, skoczek, wieża i król, a każda z nich porusza się w charakterystyczny dla siebie sposób. Na początku młodzi gracze muszą nauczyć się je rozpoznawać, a następnie poznać sposoby, w jakie mogą się nimi poruszać po planszy. Później zaczyna się opracowywanie i modyfikowanie strategii. Opracowywanie planu wymaga od dziecka sporo skupienia i przeanalizowanie ruchów przeciwnika. Pozwala to rozwijać u młodego gracza wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne. Szachy uczą także godzenia się z porażką i pokazują dziecku siłę doskonalenia swoich umiejętności. Gdyż im więcej będzie ćwiczyć, tym częściej będzie zwyciężać.

Zarówno gra w warcaby, jak i szachy, daje wiele korzyści. Są to gry, które jednocześnie uczą i bawią. Gdy dziecko jest małe, to od nas zależy czy popchniemy go w stronę gambitów hetmańskich, roszad i partii katalońskich. Początkowo niezobowiązująca zabawa pionkami może zmienić się w pasję na całe życie. Pasję, którą przy odrobinie chęci, możemy dzielić z naszym dzieckiem przez wiele lat. Bo miłość do warcabów i szachów z wiekiem nie przemija.