Wczytuję dane...

Jak układać puzzle?

Jak układać puzzle?

Chociaż trudno w to uwierzyć, historia puzzli ma już ponad 200 lat. Na początku służyły one głównie do nauki, lecz z biegiem czasu stały się doskonałym sposobem na kreatywne spędzanie czasu. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą wzór dla siebie, a wiele osób twierdzi, że nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego wieczoru jak układanie puzzli.

Puzzle to układanki, składające się z wielu małych fragmentów, które należy ułożyć w jeden obraz. W zależności od stopnia zaawansowania czy upodobań możemy wybrać obrazy złożone z kilku lub kilku tysięcy elementów. Dla małych dzieci na początek najlepsze będą układanki kilku lub kilkunastoelementowe, jednak po jakimś czasie nasza pociecha z pewnością zacznie sięgać po coraz bardziej wymagające wzory. Obecnie najpopularniejsze są puzzle z 500, 1000 lub 1500 elementów, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na bardziej skomplikowaną układankę.

Puzzle - dla kogo?

Wiele osób sądzi, że układanie puzzli to rozrywka głównie dla starszych dzieci. Nie ma nic bardziej mylnego! Również maluchy znajdą w tym ogromną frajdę. Jest to zabawa, która nie tylko pozwoli spędzić czas w bardzo kreatywny sposób, lecz także wspomoże rozwój naszej pociechy. Dopasowywanie do siebie kolejnych elementów wymaga skupienia i pomaga rozwijać cierpliwość. Jest to idealne połączenie zabawy i nauki. To nie tylko łączenie ze sobą fragmentów układanki, lecz także analizowanie jak ułożyć puzzle, od czego najlepiej zacząć, jak pogrupować kawałki, tworzące jeden obraz. Puzzle dla dzieci są idealnym sposobem na uczenie się cierpliwości i rozwiązywania problemów. Z kolei dla kilkunastomiesięcznych maluchów – dziecko może zacząć zabawę z puzzlami już między pierwszym a drugim rokiem życia – będą to doskonałe ćwiczenia, pozwalające rozwijać sprawność dłoni i palców.

Rozrywka dla całej rodziny

Puzzle to rozrywka dla każdego. Co stoi na przeszkodzie, aby w ich układanie zaangażowała się cała rodzina? Dziecko może to robić samodzielnie, lecz także z rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi. Na samym początku przygody malucha z układankami rodzic powinien być dla niego wsparciem i pokazać mu jak układać puzzle, jednocześnie nie rozwiązując łamigłówki za niego. W końcu puzzle do układania dla dzieci mają najmłodszych uczyć. Nie musicie się obawiać, że wasze dziecko nie będzie wiedziało, jak układać puzzle. Po kilku próbach i z waszą pomocą na pewno sobie poradzi! A nagrodą za wytrwałość będzie ogromna satysfakcja i rosnąca wiara we własne możliwości!

Wiele osób zastanawia się jak układać puzzle i gdzie znaleźć na nie miejsce. Możemy je rozłożyć na stoliku czy też na podłodze, w kąciku pokoju, gdzie nie będą przeszkadzały w innych zabawach. Mimo że nie potrzebujemy specjalnych przygotowań, należy pamiętać, że gdy zdecydujemy się na obraz złożony z 500 czy 1000 elementów, będziemy potrzebowali trochę więcej miejsca. Warto wtedy pomyśleć o jakiejś sztywnej podkładce, którą na co dzień możemy schować np. pod łóżko.

Puzzle do układania dla dzieci

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów puzzli do układania dla dzieci. Na początku powinniśmy się zdecydować na proste obrazki, składające się z kilku elementów. Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia dobrym rozwiązaniem są puzzle piankowe. Ich elementy są bardzo duże i charakteryzują się intensywnymi kolorami. Ich ogromnym plusem jest fakt, że mogą służyć również jako mata do siedzenia czy raczkowania. Maluchy ucieszą się również z puzzli, których fragmenty będą miały np. kształt zwierzątek. Warto pomyśleć o kupnie układanek tematycznych, które pozwolą rozwijać dziecku wiedzę o świecie. Dzięki nim maluch nie tylko poćwiczy koncentrację, lecz także nauczy się rozpoznawać i nazywać to, co widzi na obrazku. Bardzo łatwo można znaleźć puzzle dla dzieci, które przedstawiają zwierzęta leśne, farmę czy kosmos. A to dopiero początek przygody dziecka z puzzlami.

Jakie puzzle wybrać?

Oferta puzzli do układania dla dzieci jest bardzo bogata. Ważne jest, aby obrazki, które się na nich znajdują, ciekawiły dziecko. Prawdopodobnie na początku nasza pociecha najchętniej będzie się skupiała na bardzo kolorowych obrazkach. Jednak z biegiem czasu na pewno wiele radości sprawią jej układanki z ulubionymi postaciami z bajek, mapy albo fenomenalne puzzle 3D, które dają możliwość ułożenia np. latarni morskiej, wieży Eiffla czy rzymskiego koloseum. Puzzle do układania dla dzieci występują w tak wielu wersjach, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Segregowanie elementów, tworzenie ramki i późniejsze dopasowywanie do siebie kolejnych fragmentów to dopiero początek. Bo przecież latarnia morska stworzona z puzzli 3D może być doskonałym dodatkiem do zabawy w piratów, a oprawiona układanka, przedstawiająca zabytkowe auto, może stać się cudowną ozdobą pokoju każdego młodego fana motoryzacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożone już puzzle oprawić i powiesić. Albo podarować komuś w prezencie. Z pewnością sprawią one każdemu sporo radości.