Jak przekonać dziecko do lekarza?

Niejeden lekarz przeraża dziecko już samym wyglądem – biały fartuch nie kojarzy się dobrze. W bajkach często jest on pokazywany w złym świetle prowadząc szalone eksperymenty, czy też posługując się ogromną strzykawką, która nawet u dorosłych powoduje jeżenie się włosa. Nic więc dziwnego, że dzieci wyrywają się i płaczą na samą myśl o wcale nie tak strasznym pracowniku służby zdrowia.
Sposoby na oswojenie dziecka z lekarzem
Całe szczęście istnieje kilka metod radzenia sobie ze strachem dziecka przed wizytą u doktora. Jednym ze sposobów może być zwykłe kontrolowanie tego co jest wyświetlane na ekranie telewizora, bądź komputera. Małe dzieci uczą się niezwykle szybko przyswajając z łatwością wszystko co zobaczą, a zły doktor porywający i trzymający w klatce innych bohaterów bajek po prostu nie może się dobrze kojarzyć. Można również prześledzić co jest emitowane na konkretnych kanałach z bajkami i wyeliminować te, które są nieodpowiednie na danym etapie rozwoju pociechy tworząc listę ulubionych kanałów, czy też wprowadzając kontrolę rodzicielską.
Lekarskie zabawki dla dzieci
Kolejnym sposobem może być wspólna zabawa z dzieckiem w lekarza. Można nawet zakupić kitel lekarski dla siebie albo nawet dla dziecka, aby urozmaicić zabawę. Odgrywanie scenek z przychodni z pewnością pozwoli oswoić się dziecku z czynnościami przeprowadzanymi w gabinecie. Ćwicząc otwieranie buźki na znak „Aaaa”, dotykanie dziecka w miejscach najczęściej badanych jak na przykład klatka piersiowa, czy też okolice żuchwy może być bardzo pomocne w przyswajaniu maluszka do procedur lekarskich. Również pomocny okaże się zakup zabawkowych przyrządów lekarskich takich jak patyczki, stetoskop, latarka, termometr lub aparat do mierzenia ciśnienia. Dziecko będzie miało okazję zobaczyć i dotknąć narzędzi używanych przez lekarzy, co przy wizycie kompletnie zmieni poglądy malucha związane z przychodnią. Pomyśli ono, że to kolejna okazja do zabawy i przy odrobinie szczęścia opuści gabinet z uśmiechem na twarzy. U nas sprawdził się zestaw lekarski od Fisher Price.
Antek dostał ten zestaw przy okazji swojego pobytu w szpitalu i już tam część misiaczków, które były wówczas z nim, zostało przebadanych, resztę pluszaków, - co prawda już w domu ale też nie ominęły badania i zastrzyki :) Właśnie - badania i zastrzyki - dla wielu dorosłych nie są przyjemne na samą myśl, więc trudno tutaj o spokojną reakcję malucha. Rolą nas - Rodziców jest uczynić jak najwięcej aby ograniczyć strach i panikę dziecka wiążącą się z zabiegami medycznymi. Nie jest to prosta sprawa. Lęk przed nieznanym a później przed czymś, co wcześniej sprawiło ból jest czymś naturalnym. Zaburzone zostaje poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie rodziców, aby pomóc złagodzić dziecku te nieprzyjemne chwile. Przytulajmy, głaskajmy, starajmy się tłumaczyć dlaczego te czynności muszą zostać wykonane. I co też jest ważne - pozwólmy dziecku się wypłakać, jeśli chce niech płacze. Płacz to naturalny objaw u dziecka jako wyraz lęku, nie walczmy z emocjami, nie mówmy "taki duży a płacze". Każdy ma prawo do wyrażania emocji a tym bardziej dziecko! Mały człowiek, który ma przy sobie wspierającą mamę łatwiej zniesie kolejne zabiegi lekarskie. Uważam, że takie sytuacje tworzą okazję do budowania więzi z dzieckiem. Otaczanie dziecka opieką, zrozumieniem jak również wspólne przeżywanie trudnych chwili buduje silne relacje dziecko-rodzic i kształtuje w dziecku poczucie, że jest ważne i bezpieczne.