Wczytuję dane...

Lalka w ciąży – wymysł producentów czy potrzeba edukacji dzieci?

Lalka w ciąży – wymysł producentów czy potrzeba edukacji dzieci?

Lalka to nieodłączny atrybut niemalże każdej kilkulatki. Bywają egzemplarze miękkie i wyglądające jak bobasy, bywają te przypominające do złudzenia dorosłą kobietę. Bywają małe i duże, bywają także...w ciąży. Tak, ten pomysł na stworzenie zabawki dla dzieci nikogo już nie zadziwia w czasach, kiedy w ofercie wiodących producentów mamy choćby lalkę na wózku czy lalkę – chłopca z siusiakiem. Dla jednych ciężarna lalka może się wydawać zbytecznych gadżetem, jednak większość osób podkreśla walory edukacyjne takiego rozwiązania.

Lalka z brzuszkiem zabawką dla kilkulatki

Zapewne każda dziewczynka widziała kiedyś kobietę w ciąży – własną mamę, ciocię albo panią w sklepie. Na pewno pierwsze zetknięcie z taką sytuacją wywoła mnóstwo pytań, a lapidarna odpowiedź wyjaśniająca, że w brzuchu kobiety jest dziecko, wydaje się na początek jak najbardziej satysfakcjonująca. Potem jednak dodatkowych zapytań i wątpliwości pojawi się z pewnością więcej – a może by tak wyjaśnić je właśnie na przykładzie dziecięcej zabawki?

Tego typu propozycje tworzy choćby uznana marka Simba, a ich popularność wzrasta w dość szybkim tempie. Rodzice pragnący połączyć walory edukacyjne z dobrą zabawą swoich pociech wybierają te właśnie lalki bez chwili wahania. Ciekawostką może być fakt, że zwykle są one tak skonstruowane, by dzidziusia z brzucha dało się wyjąć, wtedy lalka będzie miała w domu noworodka, którym trzeba się zajmować. Rozwiązania typu 2w1 cieszą się coraz większą atencją, a kupno jednej tylko zabawki pozwala na wiele opcji spędzania z nią czasu.

Warto podkreślić, że kiedy kupi się dziewczynce taką właśnie lalkę, będzie można zarazem wyedukować ją w temacie empatii, pomocy innym, słabszym czy takim, którzy są na to zdani. Rodzice mogą we wspólnej zabawie ze swoimi pociechami pokazać, że lalce w ciąży inne postaci chętnie ustępują miejsca w autobusie, że kiedy już urodzi się maluszek, rodzice muszą się w pełni zaangażować w jego opiekę…taka nauka poprzez zabawę na pewno bardzo spodoba się każdej kilkulatce!

Coraz bardziej oryginalne lalki sposobem na dobrą zabawę

Kiedyś było tak, że wszystkie zabawki dla dzieci prezentowały się wręcz sztampowo, były niemalże takie same. Dzisiaj dba się o to, żeby pokazywały świat takim, jakim jest naprawdę – a w rzeczywistości mamy przecież osoby o różnych figurach, w ciąży, z niepełnosprawnościami. Wydaje się, że ukazywanie tego faktu także w świecie lalek to bardzo dobry trop. Dzięki temu już od małego nasze pociechy mogą uczyć się tego, że każdy jest inny i zarazem każdy wyjątkowy. Lalka w ciąży to zatem nie silenie się producentów na oryginalność, a potrzeba wynikająca z różnorodności mieszkańców świata. To nam się podoba!