Wczytuję dane...

Jakie tradycje wielkanocne praktykujecie u Was?

Jakie tradycje wielkanocne praktykujecie u Was?

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, dni świąteczne, które uwielbiamy. To czas spotkań z rodziną, wiosennych spacerów i celebrowania chwil. To także bardzo wesołe momenty dla dzieci, które uwielbiają wszelkie tradycje i zwyczaje związane z dniami tych wyjątkowych świąt. I mają szczęście, że jest ich tak wiele i że są one tak różnorodne!

Ulubione wielkanocne atrakcje naszych pociech

Coraz częściej w naszej tradycji pojawia się trend, który przywędrował do nas z Zachodu. Dzieciaki go uwielbiają, bo związany jest z tym, za czym przepadają: mowa oczywiście o słodkościach oraz o hasaniu na świeżym powietrzu. Chodzi rzecz jasna o szukanie w ogrodzie łakoci, które pozostawione zostały przez wielkanocnego zajączka.

Rodzice coraz częściej przygotowują dla dzieci taką atrakcję, bo wiedzą, że sprawia im ona ogromną  uciechę. W poranek wielkanocny biegają one z zachwytem po trawie, poszukując tu i tam czekoladowych jajek, figurek i cukierków. W Szwajcarii, Francji czy Niemczech ten zwyczaj jest bardzo rozpowszechniony, ale jego popularność w naszym kraju także jest coraz większa.

Zanim jednak Niedziela Wielkanocna weźmie świat w swoje władanie, w jej przeddzień chodzi się tradycyjnie z koszyczkiem wielkanocnym, by go poświęcić. Dzieci bardzo lubią i ten zwyczaj, bowiem przygotowują zwykle piękne pisanki, którym się ów koszyczek ozdabia. Z wielką dumą niosą go potem, prezentując swoje malowane dzieła wszystkim!

No właśnie, malowanie jajek. Pisanki, kraszanki i inne pięknie udekorowane jajka są przez najmłodszych przygotowywane z wielkim zapałem. Warto pokazać swoim pociechom, na jak różne sposoby można je ozdabiać. W grę wchodzi przecież choćby powracające do łask barwienie ich naturalnie (na przykład dzięki użyciu wywaru z buraków czy też z cebuli). Są także naklejki, można naklejać na jajka włóczkę, tworząc piękne wzory. Można także używać tradycyjnych farb, a nawet wyskrobywać bardzo delikatnie wzorki (to już jednak zadanie dla dzieci nieco starszych).

W świąteczne dni często odwiedzamy także rodziny, a dzieci miewają okazję ku temu, by pobawić się z innymi. Na pewno nie zabraknie im powodów do radości i wspólnego spędzania czasu w bardzo kreatywny sposób!

A co z poniedziałkiem wielkanocnym? Jest uwielbiany przez dzieciaki głównie z uwagi na to, że można wtedy bezkarnie polewać się wodą, czerpiąc z tego całe mnóstwo frajdy i wielkie zadowolenie. Przed tym wyjątkowym dniem jest jeszcze wielkie poszukiwanie odpowiednich narzędzi do zabawy w śmigus dyngus, kiedy bowiem zwyczajne psikające jajko nie wystarcza, można zdecydować się na wodną wyrzutnię albo kolorowy pistolet na wodę.

A co przed Wielkanocą?

Do świętowania trzeba się oczywiście w odpowiedni sposób przygotować. Dzieciom sporo frajdy może przynieść pomoc rodzicom w sprzątaniu domu na tę okoliczność, na pewno chętnie włączą się w szereg czynności, bawiąc się przy tym przednio. Warto powierzyć im wykonanie prostszych prac (dostosowanych oczywiście od ich wieku).

Wspólnie z dziećmi posiejmy też rzeżuchę (dobrze zrobić to mniej-więcej na dwa tygodnie przed świętami, by zdążyła pokazać nam swoje zielone oblicze w pełnej krasie). Stwórzmy także razem wielkanocny stroik, na pewno takie prace manualne przyniosą dziecku sporo radości. Gotowi na świętowanie?