Wczytuję dane...

Jak zachęcić dziecko do gry na instrumencie?

Jak zachęcić dziecko do gry na instrumencie?

Już wiele lat temu dowiedziono, że muzyka wpływa na nasze postrzeganie świata i emocje. Nawet udowodniono wpływ muzyki na szybkość rozwoju roślin. Nic więc dziwnego, że wiele ciężarnych matek relaksuje się wraz ze swoim nienarodzonym jeszcze maleństwem przy spokojnych melodiach. Robią to świadomie? A może to instynkt? Przecież tak bardzo jest odczuwalna więź matki i dziecka już w życiu płodowym, nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychicznym. Może to dziecko czuje potrzebę relaksu kiedy jest niespokojne, a matka instynktownie włącza odtwarzacz osiągając spokój i harmonię nie tylko dla siebie.  Wniosek jest jeden - muzyka z pewnością odgrywa ważną rolę w naszym życiu wpływając nie tylko na nasze emocje, ale także zachowanie. Mając to na uwadze, zastanówmy się co jeszcze możemy dzięki niej zyskać. Tym razem nie tylko jej słuchając, ale także tworząc.

Gra na instrumencie już od najmłodszych lat

W dzisiejszych czasach dostęp do instrumentów, nut, szkół muzycznych jest niezwykle łatwy. Prawie w każdej miejscowości możemy bez trudu znaleźć ośrodki kulturalne posiadające zaplecze instrumentalne oraz nauczycielskie, gdzie w większości z nich można zapisać dziecko na lekcje nauki gry na wybranym instrumencie, czy też lekcje śpiewu. Jest to powód, dla którego warto wybrać się do takiego ośrodka, aby dziecko wybrało instrument, który najbardziej mu się spodoba, co na pewno zaowocuje większą chęcią na uczęszczanie na takie zajęcia. Jest to dobry wybór, gdyż zazwyczaj trzeba spróbować czegoś zanim się w to zainwestuje i pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z zakupem instrumentu, który jednak może się dziecku znudzić po miesiącu i będzie chciało grać na czymś innym.

Wpływ muzyki na zachowanie dziecka

Przejdźmy dalej. Dziecko słucha różnorakiej muzyki. Dobiera ją w zależności od humoru oraz emocji, które chce, aby ona wywołała. Mózg malucha pochłania kolejne nuty i takty bez problemu przyswajając je i zapamiętując w celu odtworzenia w momencie, w którym zabraknie odtwarzacza. Nie ma wątpliwości, że już samo słuchanie muzyki wpływa na pamięć. Niektórzy nawet znacząco zwiększają przyswajanie wiedzy i informacji studiując do rytmu swoich ulubionych utworów. Dzieci z autyzmem potrafią się nagle uspokoić. Z resztą muzykoterapia staje się coraz popularniejsza w leczeniu wielu dysfunkcji mentalnych wywołując u pacjentów pożądane emocje i stymulując pracę mózgu. Wpływa to na wydzielanie niezbędnych hormonów jak chociażby endorfiny, dające radość i szczęście, a ograniczając hormony „stresu” takie jak adrenalina, czy kortyzol.

Nauka gry na instrumencie przynosi same korzyści

Przyjmijmy, że zdecydowaliście się na to, aby Wasze dziecko zaczęło chodzić na lekcje gry na wybranym instrumencie i uwielbia to robić. Co zyskaliście? Oprócz tego, że zapewne słucha więcej muzyki wywołującej pożądane przez nie emocje, co pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój, to po jakimś czasie zaczyna tworzyć. Improwizuje do ulubionych kompozycji, układa własne utwory, tworzy aranżacje. Dziecko rozwija wyobraźnię i kreatywność, aby być w pełni zadowolonym ze swojej pracy. Wpływa to na rozwój pracy całego mózgu. Rozwija się nie tylko prawa półkula, która przyswaja emocje, odpowiada za wyobraźnię i postrzeganie świata, ale także lewa, która rozwija logiczne i analityczne myślenie, gdyż dziecko analizuje coraz to bardziej skomplikowane zapisy nutowe i rytmiczne. Oprócz rozwoju mózgu, gra na instrumencie bezsprzecznie poprawia koordynację ruchową oraz podzielność uwagi.

Keyboard ze zwierzątkami i inne zabawki muzyczne

Podsumowując, muzyka i nauka gry na instrumencie zdecydowanie prowadzą do rozwoju dziecka. Stymulują mózg do pracy i prowadzą do rozwoju emocjonalnego dziecka. Działają na wyobraźnie, kreatywność oraz poprawiają koordynację ruchową i podzielność uwagi. Dziecko ma możliwość wyrazić swoje emocje. Bez wątpienia warto zainwestować w muzykę, tym bardziej, że na początku to praktycznie nic nie kosztuje. W naszym sklepie znajdziecie zabawki muzyczne, które rozbudzą  w Waszych dzieciach ciekawość poznawania nowych dźwięków. Posiadamy w ofercie gitary, keyboardy, mikrofony itd. Największą popularnością cieszy się jednak keyboard ze zwierzątkami od Simby.