Wczytuję dane...

Jak pozbyć się smoczka, czyli 7 sprawdzonych sposobów na pożegnanie ze smoczkiem

Jak pozbyć się smoczka, czyli 7 sprawdzonych sposobów na pożegnanie ze smoczkiem

Wielu rodziców bardzo docenia jego obecność. To dzięki niemu dziecko potrafi się uspokoić i przestać płakać. To także dobry sposób na pokonanie uporczywych kolek u maluszka. Warto wiedzieć, że wielu specjalistów rekomenduje spanie najmłodszych dzieci ze smoczkiem, ma ono bowiem chronić przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Ale przychodzi taki czas, że warto byłoby się z owym gadżetem rozstać. Tylko jak to zrobić, gdy dziecko jest do niego tak bardzo przyzwyczajone? Na szczęście są na to sposoby!

Kiedy dziecko nie ma jeszcze roczku, ale się do niego zbliża, warto rozpocząć akcję odsmoczkowywania. Nieco inaczej przebiega u dzieci młodszych, inaczej u tych, które ze smoczkiem nie mogą się rozstać choćby wieku dwóch lat. Pewnym jest jednak, że warto próbować, bo przecież nasza pociecha tak naprawdę w pewnym okresie swojego życia wcale smoczka nie potrzebuje!

1. Zamiana na coś, co dziecko lubi

Możemy kupić dziecku ulubiony smakołyk i zaproponować jego wymianę na smoczek. Gdy będzie to coś, za czym nasza pociecha naprawdę przepada, mamy ogromną szansę na powodzenie naszej akcji! Niektórzy angażują w nią zaprzyjaźnione ekspedientki, zaś cała akcja odbywa się w sklepie.

2. Odcięcie końcówki smoczka

Tę metodę już od lat praktykuje wielu rodziców. Kiedy końcówkę smoczka utnie się przy samym jej dole, jego używanie stanie się właściwie bezsensowne.

3. „Przypadkowe” zgubienie smoczka

Wyrzucić go podczas spaceru i udawać, że nie ma się pojęcia, gdzie się podział – ta metoda także należy do tych popularniejszych. Oczywiście w celu uwiarygodnienia historii warto nieco zguby poszukać tu i tam – oczywiście bez rezultatów.

4. Impreza pożegnalna

Niektórzy z rodziców decydują się na to, by urządzić smoczkowi imprezę pożegnalną, w którą oczywiście dziecko będzie zaangażowane. Warto zrobić na jego cześć pamiątkową laurkę, a potem po prostu się z nim rozstać.

5. Wakacje bez smoczka

To metoda, która może niestety sprawić, że początek wakacyjnego wyjazdu nie będzie dla rodziców najprzyjemniejszym. Mowa o tym, by smoczka na wakacje w ogóle z sobą nie zabierać. Być może dziecko w pierwszym dniu będzie bardzo zniesmaczone jego brakiem, potem jednak na pewno się przyzwyczai do nowej sytuacji, a ogrom wrażeń w czasie wyjazdu mu tę stratę wynagrodzi.

6. Niesmaczny smoczek

Można końcówkę smoczka posmarować na przykład musztardą albo czymś innym, za czym nasza pociecha nie przepada. Wtedy domaganie się tego gadżetu przestanie być dla niej zasadne.

7. Kradzież smoczka

Można zwalić winę na jakieś zwierzątko (rzeczywiste lub zmyślone), które widocznie tego smoczka bardzo potrzebowało, dlatego sobie go zabrało, kiedy dziecko nie patrzyło. Te sposób często okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Akcja pod kryptonimem „Koniec smoczka” udana!