Wczytuję dane...

Zabawki dla małych kucharzy

Zabawki dla małych kucharzy

Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają spędzać czas z rodzicami w kuchni, podglądając co ciekawego przygotowują chociażby na obiad. Maluchy bardzo szybko uczą się poprzez naśladowanie ruchów i same chętnie sięgają po przyrządy kuchenne. Oczywiście lepiej, aby dzieci na początku przygody z kuchnią nie używały ostrych narzędzi i zajęły się raczej prostszymi czynnościami. Wspólne gotowanie, czy przygotowywanie potraw z pewnością zapewni wiele radości nie tylko maluchowi, ale także rodzicowi. Wspólnie spędzony czas z rodziną jest bezcenny.

Zabawa w kuchni z dzieckiem

Dziecko możemy zaangażować do wykonywania łatwiejszych czynności, które sprawią maluchowi wiele frajdy. Może to być chociażby wrzucanie do miski już pokrojonych warzyw na sałatkę. Mycie owoców i warzyw też jest doskonałym zajęciem, a przy okazji dziecko będzie mogło poznać nowe odmiany. Dodatkowo kolory pobudzą zmysły malucha. Kolejnym przykładem dobrej zabawy w kuchni może być wyrabianie ciasta. Pamiętajmy, że dzieci uwielbiają się pobrudzić, a przy tej czynności jest to niemalże pewne. Maluch będzie miał okazję poznać kolejne składniki, ale także pozwoli to mu poprawić koordynację i zdolności manualne. Ugniatanie ciasta gwarantuje wiele frajdy, a punktem kulminacyjnym jest przepyszne ciasto, które z pewnością wywoła uśmiech na twarzy małego człowieka i będzie napawać go dumą. Kiedy jednak chcielibyście, aby maluch wcześniej sobie poćwiczył takie czynności możecie na próbę sprawić mu zestawy z ciastoliną. Mały kucharz otrzyma możliwość tworzenia własnych unikalnych potraw.

Bezpieczne zabawki dla przyszłych kucharzy

Kiedy jednak Wasza pociecha chciałaby od razu zabrać się za przyrządzanie potraw, a Wy boicie się o bezpieczeństwo, na rynku jest dostępnych wiele zabawkowych kuchenek, w których można ćwiczyć gotowanie, smażenie i pieczenie. Takie zestawy są zazwyczaj wyposażone w podstawowe narzędzia kuchenne, dlatego dziecko będzie miało okazję je poznać i nauczyć się nimi posługiwać zanim zacznie baraszkować w prawdziwej kuchni przyrządzając prawdziwe dania. Taka kuchenka na pewno spodoba się dziecku i obudzi w nim prawdziwego szefa kuchni.

Nauka przez zabawę - naucz dziecko zdrowego odżywiania

W erze świadomości kulinarnej możemy także powoli wprowadzać dziecko do świata zdrowego odżywiania. Jak to stare łacińskie przysłowie mówi – „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Każdy rodzic dba o swoje dzieci najlepiej jak potrafi i chce, aby były one zdrowe. Dlatego też warto zadbać o to, aby dziecko było świadome spożywanych produktów. Nie musi znać dokładnego składu i poszczególnych wad i zalet, jednak warto zadbać o to, aby maluch wiedział co szkodzi, a co może pomóc. Dobrym sposobem na to jest po prostu opowiedzenie jakichś faktów na temat używanych produktów np. jabłek, mleka itd. Z pewnością uświadomi to dziecku do czego może prowadzić nadmierne spożywanie na przykład słodyczy, czy picie kolorowych napojów gazowanych.
Bezsprzecznie dodatkową zaletą wprowadzania malucha w świat kulinarny jest fakt, iż kiedy dziecko będzie już starsze może zaskoczyć Was czymś miłym i po powrocie do domu zastaniecie nakryty stół z przysmakami przygotowanymi specjalnie  dla Was!

Przy okazji kulinarnego tematu wspomnę o hicie zabawkowym od Fisher Price - Garnuszek na klocuszek - jest to interaktywna i edukacyjna zabawka dla niemowląt, którą zna każdy Rodzic. Z garnuszkiem dziecko śmiało może rozpocząć przygodę kulinarną, świetnie się przy tym bawiąc.

Natomiast dla nieco starszych już dzieci, które pewien etap kulinarny mają już za sobą polecam zestaw ciastoliny Wesoła Kuchenka, która sprawi, że zabawa stanie się bardzo realistyczna. Mamy tu bowiem palnik, na którym usłyszymy prawdziwe odgłosy smażenia! 

Tutaj znajdziecie prezentację Kuchenki Play-Doh  ---- > FILMIK