Wczytuję dane...

Czy warto kupować drogie zabawki dla dzieci?

 Czy warto kupować drogie zabawki dla dzieci?

Każdy maluch, przedszkolak czy starszak ma ich w swoim pokoju wiele. Czasem większość stanowią lalki, innym razem samochodziki, gry albo propozycje utrzymane w stylu sportowym. Tak, tematem tego tekstu będą zabawki, a konkretnie ich cena. Czy warto kupować drogie egzemplarze czy może skupić się na tych najtańszych, oszczędzając w ten sposób pieniądze? Kwestia wymaga dokładnego przemyślenia!

Drogie zabawki – minusy ich kupowania

W dzisiejszym świecie konsumpcjonizm jest bardzo szeroko rozpowszechniony. Warto byłoby zatem uchronić przed nim przynajmniej dzieci. A na pewno kupowanie drogich zabawek do tego nie doprowadzi. Umówmy się: nawet kosztujący kilkaset złotych egzemplarz zwykle po krótszym czy dłuższym czasie eksploatowania ląduje w czeluściach szafki albo w kącie.

Przeciwnicy kupowania drogich zabawek twierdzą też, że zdecydowanie lepszą opcją byłoby inwestowanie w rozwój dziecka, na przykład zapisywanie go na zajęcia dodatkowe, kółka zainteresowań czy też wspólne wyjazdy czy wyjścia, które wszak pochłaniają niemały budżet.

Bądźmy szczerzy: dzieci szybko się nudzą i czasami zakup drogich zabawek dla nich oznacza tylko chwilową fascynację. Może lepiej zatem pieniądze przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego, nabywając dla dziecka tani, nieduży gadżet albo zabaweczkę za dosłownie kilka złotych?

Drogie zabawki – dlaczego warto je kupować?

Zwolenników kupowania dzieciom drogich zabawek także nie brakuje. Jakie argumenty wysuwają najczęściej? Przede wszystkim wspominają o tym, że wysoka cena to jednocześnie najwyższa jakość. Mowa o zabawkach, które są przez znane firmy tworzone z wielką dbałością o szczegóły. Wykorzystanie znakomitych materiałów także nie jest bez znaczenia, bowiem nierzadko słyszymy dziś o tym, że kiepski plastik bywa kancerogenny. Żaden z rodziców nie chce z pewnością swojego dziecka narażać na niebezpieczeństwo.

Mówi się też o tym, że w parze z wysoką jakością idzie także solidność wykonania i zarazem długi czas użytkowania. Wedle tej teorii nie ma sensu kupowanie tanich zabawek co jakiś czas, lepiej nabyć jedną, a porządną.

A może raz drogo, raz tanio?

Są takie zabawki, których tanio kupić się po prostu nie da. Egzemplarze na licencji, skomplikowane pod względem technologicznym, najmodniejsze obecnie wśród dzieci, nie kosztują kilku złotych. Kiedy jednak nasza pociecha o takim właśnie modelu bardzo marzy, czy jesteśmy w stanie oprzeć się jej prośbom? Być może warto z okazji Gwiazdki czy urodzin dziecka właśnie taka drogą zabawkę dla niego nabyć, uprzednio pakując ja w szeleszczący przy rozpakowywaniu papier?

Są jednak takie propozycje, które kosztują mało, a jak najbardziej warto je nabyć. Mowa chociażby o puzzlach, prostych układankach drewnianych czy chociażby bierkach lub gniotkach – nie wydajemy dużo, a sprawiamy dziecku niemałą przyjemność. Można drogo, można tanio!