Wczytuję dane...

Pieluszki czy pieluchomajtki – co lepsze dla niemowlaka, ale też i mamy?

Pieluszki czy pieluchomajtki – co lepsze dla niemowlaka, ale też i mamy?

Pokolenie rodziców dzisiejszych trzydziestolatków zapewne doskonale pamięta to, że w czasach dawniejszych tylko pieluchy tetrowe mieliśmy w Polsce do dyspozycji. Sporo było z nimi zachodu, wszak trzeba je było prać po każdym użyciu. Dzisiejsi rodzice maluchów mają bardzo ułatwione zadanie, bowiem producenci przygotowali dla nich całe mnóstwo propozycji, dzięki którym mogą zabezpieczyć pod względem higienicznym dziecko, które nie korzysta jeszcze samo z nocnika ani z toalety. Ale co wybrać, by maluch miał wygodę i komfort na co dzień? Co lepiej się sprawdza z punktu widzenia rodziców?

Pieluchy – wady i zalety tej opcji

Jednorazowe pieluchy przeznaczone są już dla noworodków. Zakłada się je dzieciom na leżąco, zapinając znajdujące się po ich bokach rzepy. Zwykle producenci przekonują o ich chłonności trwające kilka dobrych godzin, z doświadczeń rodziców wynika jednak, że bywa z nimi różnie i czasami trzeba zmieniać je niemowlakowi wiele razy dziennie. To opcja wygodna i komfortowa, ale dość kosztowna, kiedy weźmie się pod uwagę liczbę brudzonych przez najmłodsze pociechy egzemplarzy. Sprawdzają się zarówno na dzień, jak i na noc. Dla rodziców wygodny jest na pewno sposób zakładania takiej pieluchy, można bowiem położyć dziecko na przewijaku, nie rozbierając go całkowicie.

Trzeba uczciwie przyznać, że pieluchy jednorazowe są mało ekologicznym rozwiązaniem. Poza tym należy starannie zapinać ich rzepy, w przeciwnym razie można byłoby delikatną dziecięcą skórę nieco podrażnić.

Wielbiciele dbania o stan środowiska naturalnego i jednocześnie osoby, które starają się na pieluszkach nieco oszczędzić, decydują się na opcję wielorazowych egzemplarzy. W tym przypadku jednak specjalna wkładkę znajdującą się wewnątrz pieluszki należy prać, co upodabnia je nieco do klasyków z tetry (są jednak bardziej od nich chłonne).

Pieluchomajtki – warto czy nie warto?

Alternatywą standardowych pieluch są pieluchomajtki. Różnią się one od nich głównie tym, że zakłada się je niczym klasyczne majtki, bo kształtem przypominają je do złudzenia (stąd ich nazwa). Nie są przeznaczone dla noworodków, zwykle dedykuje się je tym dzieciom, które mają już mniej-więcej pół roku lub nieco więcej. Niektórzy z rodziców wprowadzają je jednak dopiero wtedy, kiedy dziecko już samodzielnie chodzi – należy bowiem zakładać je wtedy, kiedy dziecko stoi. Dużą ich zaletą jest fakt rozróżnienia na płeć, dzięki czemu świetnie dopasowują się anatomicznie do kształtów dzieci.

Trzeba jednak wskazać także wady pieluchomajtek. Kosztują sporo więcej od klasycznych pieluch (choć i tutaj spotkać można modele wielorazowe, z których niektórzy rodzice z upodobaniem korzystają). Trzeba zdjąć dziecku dolną część ubrania, by je mu założyć.

Pieluchy czy pieluchomajtki? Wydaje się, że każdy z rodziców powinien indywidualnie zadecydować o tym, jak zabezpieczyć pod względem higienicznym swoje dziecko na każdym etapie jego życia. Wszak jedna i druga opcja ma swoich zwolenników!