Wczytuję dane...

Jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy? Praktyczne wskazówki

Jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy? Praktyczne wskazówki

Każdy odpowiedzialny rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku sto procent bezpieczeństwa, także podczas przewożenia go samochodem. Stosowanie w tym celu fotelika samochodowego to konieczność. Ale kupno nawet najlepszego modelu nie wystarczy, kiedy nie będziemy wiedzieć, w jaki sposób go prawidłowo zamontować. Na szczęście specjaliści z branży motoryzacyjnej dają rodzicom mnóstwo praktycznych wskazówek w tej kwestii!

fotelik samochodowy

By dziecko podróżowało bezpiecznie!

Miejmy na uwadze to, że wybrany przez nas model musi być dostosowany do wieku i wzrostu małej podróżniczki lub podróżnika, ponadto spełniając normy bezpieczeństwa. Warto zorientować się, jak dany egzemplarz poradził sobie w rozlicznych testach. Jeśli wypadł w nich obiecująco, jest godzien uwagi.

Prawidłowe przypięcie fotelika to sprawa niezwykle istotna. Jego waga wynosi zwykle ponad 20 kg, więc gdyby nie był zamocowany w odpowiedni sposób, mógłby mocno poranić pasażerów auta w razie stłuczki czy wypadku.

W którym miejscu samochodu należy fotelik przymocować?

Chociaż przepisy nie zabraniają montowania fotelika dla dziecka na siedzeniu przednim, to jednak zdecydowanie częściej robi się to z tyłu. Tutaj wszystko jest zależne od tego, jakim autem dysponujemy, bowiem w bardzo małych samochodach czasami bezpieczniejszym okazuje się być fotel przedni (ze względu na to, że tył samochodu jest bardzo krótki). Pamiętajmy, aby wyłączyć wtedy poduszkę powietrzną.

Zamontowanie fotelika na środku tylnej kanapy to zaś najbardziej optymalne rozwiązanie wówczas, jeśli pojazd jest wyposażony w system ISOFIX. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza po prostu uznany dziś powszechnie za najbezpieczniejszy i jednocześnie najbardziej popularny sposób mocowania fotelika samochodowego. W praktyce to po prostu dwa kółka wykonane z metalu, które są przyczepione do nadwozia samochodu. Jakie korzyści spotykają rodziców przewożących dzieci autem wyposażonym w ten system? Przede wszystkim mogą oni w sposób łatwy zamontować fotelik, przewożąc swoją pociechę bezpiecznie.

Czy każdy fotelik świetnie pasuje do każdego modelu samochodu? Nie, dlatego zanim dokonamy finalizacji zakupu, powinniśmy sprawdzić, czy w naszym przypadku konkretny model będzie odpowiedni.

Montujemy fotelik samochodowy

Jeśli nasze auto wyposażone jest we wspomniany powyżej system ISOFIX, wystarczy, że wepniemy w niego metalowe zaczepy dziecięcego fotelika – szybko, bezproblemowo, wygodnie. Jeśli jednak w naszym samochodzie tego udogodnienia brakuje, przypnijmy go na środku kanapy, gdy występują tam trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. 

Gdyby zaś ich nie było, najdogodniejszym będzie fotel za pasażerem przednim. Jak poradzić sobie z montażem? Pas barkowy przeciągnąć trzeba przez górne uchwyty, a pas biodrowy przez uchwyty znajdujące się na dole. Po wykonaniu zadania dociągamy pasy tak mocno, jak tylko możemy. Kiedy przygotowujemy fotelik dla dziecka starszego, zadbajmy, by pas barkowy znalazł się na linii mostka i na środku barku, biodrowy na udach.

Przypominamy, że według specjalistów dziecko jak najdłużej powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. Warto stosować tę zasadę, dbając zarazem o to, by nasza pociecha mogła jeździć z nami bezpiecznie!