Wczytuję dane...

Aktywne gry i zabawy dla dzieci

Aktywne gry i zabawy dla dzieci

Pamiętacie jak to było jeszcze kilkanaście lat temu, gdy rozrywką po szkole były spotkania "na podwórku" z kolegami i koleżankami? Szybki obiad, streszczenie mamie minionych godzin w szkole i myk do przyjaciół? Tak! - tak to właśnie wyglądało. Gdy zbliżał się wieczór potrzebowaliśmy specjalnego zaproszenia, aby wrócić do domu. Natomiast obserwując współczesne pokolenie mam wrażenie, że takie zaproszenie niezbędne jest, aby dziecko wyszło z domu. Niestety często technologia (komputery, smartfony, telewizja) wygrywa z naszymi oczekiwaniami odnośnie proporcji udziału rozrywka/obowiązki w życiu codziennym dziecka. A przecież ten postęp technologiczny miał pomóc - miało żyć się lepiej, miało mieć się więcej czasu ...a tymczasem...to wciąga! Wciąga na tyle, że nie starcza nam dnia na to, co sobie zaplanowaliśmy. Widzimy to sami po sobie prawda? Dlatego tak ważna jest samodyscyplina.

Sport to zdrowie

My, dorośli często zapędzamy się w wir pracy i obowiązków, ale nie da się na dłuższą metę żyć w takim pędzie. Zatrzymajmy się na chwilę, odetchnijmy, pamiętajmy, że każdemu należy się chwila odpoczynku. Mamy dzieci, mamy także własne granice wytrzymałości i odporności psychicznej na codziennie zabiegane życie - pomyślmy o sobie i rodzinie. Ile godzin w tygodniu poświęcasz na pracę i ile na odpoczynek? Wydaje mi się, że u większości z nas (muszę się przyznać, że niestety u mnie tak jest, a na własnej działalności jest to jeszcze bardziej zauważalne) proporcje te są zbyt rozbieżne...a gdyby tak wziąć pod uwagę inne aspekty i przeanalizować korzyści jakie daje oderwanie się od pracy na rzecz aktywności ruchowej? Dotleniony umysł zupełnie inaczej pracuje, rozruszane mięśnie sprawiają, że czujemy się lepiej fizycznie a i podczas wysiłku fizycznego rodzą się w głowie lepsze pomysły - również ze sfery biznesowej. Same korzyści!

Aktywność fizyczna z całą rodziną

Warto czasami zwolnić, dać sobie czas na relaks, pobyć z naszymi kochanymi maluszkami. Zarówno one jak i my tego potrzebujemy. Teraz mamy na to jeszcze bardzo sprzyjające warunki - pogoda zachęca do aktywności fizycznej. Nie siedźmy w domu przed telewizorem, korzystajmy jak najwięcej z pięknej pogody i nie dajmy się "uwięzić" nadmiarowi obowiązków domowych. Są rzeczy ważne i ważniejsze a tą najważniejszą powinna być rodzina - a jeśli mowa o rodzinie to wszystko dla jej dobra i tutaj mam na myśli czas, który jej poświęcamy. Czas ten możemy wykorzystać aktywnie - na świeżym powietrzu.

Jak zachęcić dziecko do sportu? Sprawdź nasze zabawki

Propozycji spędzenia tych chwil z najbliższymi jest mnóstwo. Wiele zależy od naszej kreatywności i chęci - opcje mamy od spacerów, biegania, wyjazdów za miasto, wycieczek rowerowych, sportów wodnych, ogrodowych placów zabaw po rodzinne parki linowe. Nie samą pracą żyje człowiek, nawet ten najbardziej zabiegany powinien znaleźć chociaż kilka chwil, aby spędzić czas z rodziną...przecież życie tak szybko mija, nie odkładajmy tego na później, dbajmy o te chwile każdego dnia, bo tak naprawdę nikt nie wie co może wydarzyć się jutro. Znamy powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" - zgadzacie się z tym? Jestem przekonana, że tak! Skąd bierze się nasze zmęczenie, niezadowolenie z życia, ciągłe narzekanie, nerwy itd? Właśnie z zaniedbania sprawności fizycznej, która najbardziej odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. A przecież chcemy być zdrowi nie tylko dla siebie ale również dla naszych dzieci, dbajmy o siebie bo to procentuje. Nasze nawyki w pewien sposób "przechwytują" nasze dzieci - dajmy im prawidłowy przykład i zaszczepmy w nich samozaparcie w dążeniu do dbania o własne zdrowie.

A oto ulubieni bohaterowie naszych dzieci w wersji sportowej:

Masza na rowerku

Masza tenisistka

Barbie Gimnastyczka

Dora Gimnastyczka