Wczytuję dane...

Konie - pasja od najmłodszych lat

Konie - pasja od najmłodszych lat

Wiele dzieci zaczyna fascynację końmi już od najmłodszych lat. Popularne u 3-4 latków jest kolekcjonowanie figurek koni czy też oglądanie bajek, w których głównymi bohaterami są kucyki. Ta fascynacja może trwać dłużej i przerodzić się w pasję na całe życie. Warto obserwować zainteresowania dzieci i dążyć do ich rozwijania. Jednak pamiętajmy, że nic na siłę i pod presją. To dziecko samo powinno "chcieć" a rodzice często o tym zapominają. Niespełnione ambicje rodziców nie mogą być powodem do zabierania dzieciom czasu, które ono samo chciałoby wykorzystać w inny sposób.

Kiedy zacząć jazdę konną?

Co innego, kiedy to dziecko samo przejawia czymś zainteresowanie, np. końmi. W takim przypadku pozwólmy mu rozwijać zainteresowania i stwórzmy ku temu bezpieczne warunki. Wiadomo - wszystko "z głową" i adekwatnie do wieku dziecka. 3 latek nie będzie rekreacyjnie uprawiał jeździectwa, bo najzwyczajniej nie jest do tego gotowy zarówno pod względem fizycznym jak i emocjonalnym. Fizycznie kręgosłup takiego dziecka nie jest jeszcze przystosowany, nie jest na tyle skostniały, aby dziecko przed 6 rokiem życia mogło bezpiecznie uprawiać ten sport. Dopiero od 10 roku życia możemy rozpocząć pierwsze poważniejsze kroki w tym kierunku.

Kucyki dla najmłodszych

Młodsze dzieci mogą udać się z opiekunem do stadniny i oswajać z końmi do tego przystosowanymi - kucami. Takie koniki przyzwyczajone są zachowań kilkulatków - do ich krzyków, klepnięć czy nawet ciągnięcia za ogon. Niemniej jednak zachowajmy szczególną ostrożność i nigdy nie spuszczajmy z oka naszego malca. Koń, nawet najbardziej wyszkolony w zakresie niekontrolowanych zachowań dzieci, jest z natury zwierzęciem płochliwym - w sytuacji zagrożenia po prostu ucieka.

Jakie korzyści dla dziecka daje kontakt z końmi?

Konie mają moc, dzieci do nich lgną. Ich potencjał wykorzystywany jest często w terapiach i rehabilitacjach. Dla wielu z Was temat jest znany. Zbawienny wpływ kontaktu konia z dzieckiem został udowodniony przez psychologów i potwierdzony badaniami. Współgranie mięśni i koordynacja ruchowa pozwala na szybszy powrót do zdrowia - z takimi obrazkiem możecie się spotkać często w nadmorskich miejscowościach. Jazda konna uczy również samokontroli własnego ciała i ruchów, pozwala lepiej panować nad lękami a uczucie pokonania strachu wyzwala większe poczucie własnej wartości.