Mój pierwszy mikroskop. Jaką zabawkę wybrać dla dziecka?

Mój pierwszy mikroskop. Jaką zabawkę wybrać dla dziecka?

Nauka poprzez zabawę - z pewnością to właśnie przyświeca producentom dziecięcych mikroskopów. Wiele dzieci przechodzi etap interesowania się tym, jak w powiększeniu wyglądają małe przedmioty, z czego się składają, w jaki sposób można je zobaczyć dokładniej niż tylko dzięki oczom. Ponadto sama budowa mikroskopu oraz zasady jego działania to niezwykle interesujące dla kilkulatków zagadnienia. Kiedy zatem małemu miłośnikowi tego typu tematów zamierzamy kupić pierwszy mikroskop, powinniśmy ustalić, jaki powinien on być i czym ma się charakteryzować. Zaczynamy!

Pierwszy mikroskop – kryteria wyboru

Rodzic powinien w pierwszej kolejności zwracać uwagę na to, czy dana propozycja zabawki jest bezpieczna. Zadziwiająco tani chiński plastik bywa niekiedy rakotwórczy, a jego zapach nie należy do przyjemnych. Nie oszczędzajmy zatem na zdrowiu dziecka, wybierzmy atestowany mikroskop z wysokiej jakości materiałów od wiodącego producenta. Rozwiniemy dzięki niemu pasję do nauki kilkulatka, jednocześnie gwarantując mu bezpieczeństwo podczas zabawy.

Nie bez znaczenia jest również wiek małego odkrywcy. Producenci przygotowali bowiem zarówno mikroskopy dedykowane czterolatkom, jak i starszym dzieciom. To powinno być kolejne kryterium wyboru. Zbyt małemu dziecku nie ma sensu fundować nazbyt skomplikowanego sprzętu, natomiast starsze będzie się zwyczajnie nudziło, kiedy dostanie prosty model dla malucha.

Tak naprawdę pierwszy mikroskop ma rozwijać zainteresowanie jej właściciela nauką i odkrywaniem tego, co na pierwszy rzut oka niewidoczne. Nie musi być zatem bardzo skomplikowany, gdy kupujemy go cztero-, pięciolatkowi lub nawet nieco młodszemu dziecku. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ciekawą kolorystykę. Producenci zapewne doskonale zdają sobie z tego sprawę, przygotowali bowiem modele w ciekawych wersjach. Oczywiście warto zająć się także możliwościami danego mikroskopu. Te dla najmłodszych powiększają zwykle dany obiekt 30, 40 razy, mikroskopy przeznczone dla starszych już 10 razy bardziej. Zadbajmy o to, by wybrany przez nas egzemplarz był lekki i wygodny do przenoszenia (wszak kto powiedział, że dziecko będzie bawiło się nim wyłącznie w jednym miejscu?). Dzięki odkrywaniu tajników nauki i natury kilkulatek będzie poszerzał swoją wiedzę o świecie wszędzie tam, gdzie będzie miał na to ochotę.

Na co jeszcze warto byłoby zwrócić uwagę wtedy, kiedy wybiera się mikroskop dla dziecka? Z punktu widzenia rodzica plusem jest na pewno niezbyt duży rozmiar zabawki. Spora ilość dodatkowych akcesoriów oraz możliwość regulacji to także istotne kwestie. Obsługa nie powinna być nazbyt skomplikowana, aby dziecko już za pierwszy podejściem do tego sprzętu mogło pojąć, o co w nim chodzi, jak się nim posługiwać i na czym opiera się jego działanie.

Nauka poprzez zabawę!

Psychologowie szczególnie polecają takie zabawki, które jednocześnie uczą, nie są tylko bezsensownymi i w istocie mało użytecznymi przedmiotami. Pierwszy mikroskop to na pewno coś, w co warto zainwestować, każdy ciekawy świata fan nauki będzie zachwycony!