Wczytuję dane...

Gra Jenga – jakie są sposoby rozgrywek?

Gra Jenga – jakie są sposoby rozgrywek?

Gra, którą pokochał cały świat. Jenga, czyli zestaw jednakowych, wykonanych z drewna klocków. Można z powodzeniem grać we dwoje lub też zaprosić do wspaniałej rozgrywki większą liczbę uczestników. Gra Jenga zaprojektowana została w roku 1983. Co oznacza nazwa? W języku suahili to „budować”. No tak, wszak w pierwotnej (i zarazem najbardziej popularnej) wersji to o budowanie właśnie chodzi. Gra Jenga polega bowiem na tym, aby stworzyć jaki najwyższą konstrukcję wieży, wyjmując poszczególne elementy z dowolnego „piętra” naszej budowli i układając je na szczycie. Trenowanie spokoju i przemyślanych ruchów – to jest w niej bardzo istotne. Trzeba przyznać, że Leslie Scott (autorka gry) stworzyła znakomity patent dla całych rodzin na spędzenie wakacyjnego popołudnia w deszczowy dzień, leniwej niedzieli czy też spotkania z przyjaciółmi. Jednak warto wiedzieć, że patentów na grę jest więcej!

Jenga – inne metody gry

Warto poznać również inne metody rozgrywania, bowiem dzięki nim gra Jenga może być używana całymi latami, nigdy nam się nie nudząc. Niekiedy klocki mają po jednej stronie nadruki – to zatem idealny patent na grę memory, polegającą na odkrywaniu dwóch elementów i szukaniu par. Ale to jeszcze nie wszystko!

Kiedy klocki naszej gry Jenga mają oznaczenia kolorystyczne lub też obrazki, jak najbardziej wykorzystać ją możemy do gry…w domino. Znakomity pomysł pozwalający na dużą oszczędność miejsca wtedy, kiedy wybieramy się na wakacje i nie chcemy brać zbyt dużej ilości gier i gadżetów do zabawy, a pragniemy w ten właśnie sposób rywalizować.

Gra Jenga może uczyć…liczenia. Kiedy bowiem zamówimy egzemplarz z numerkami, możemy wypróbować nieco inną metodę rozgrywania poszczególnych partii. W tym przypadku rzucamy kostkami (jest ich kilka), a z wieży wyciąga się ten klocek, który oznaczony jest liczbą stanowiącą sumę cyfr na owych kostkach. Dzieci, które są na etapie nauki dodawania, będą na pewno zachwycone ową metodą nauki poprzez zabawę. Psychologowie dziecięcy bardzo polecają ten właśnie, „bezbolesny” sposób uczenia się, tak bardzo różny od klasycznej nauki.

Istnieje jeszcze inny wariant owej kultowej gry. Jenga Tetris także cieszy się niemałą popularnością. Różni się tym od klasycznej wersji, że mamy w tym przypadku niejako połączenie dwóch popularnych gier, klocki nie są jednakowego kształtu. Ciekawe urozmaicenie!

Wymagająca stoickiego spokoju i opanowania gra Jenga jest także do kupienia w wersji xxl. To świetny sposób na rodzinne spędzenie czasu w ogrodzie, klocki są w tym przypadku znacznie większych rozmiarów niż klasycznie.

Jenga – gra, którą pokochał świat!

Niezależnie od tego, czy wybierzemy dla siebie wersję podstawową czy też bardziej innowacyjną, możemy mieć stuprocentowa pewność tego, że z drewnianymi klockami nie będziemy się nudzić! Bardzo wyraźnie widać, że siła tkwi w prostocie i to właśnie nieskomplikowane modele i łatwe w obsłudze rodzinne gry kochają duzi i mali!